Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Plastik Boru ile Ayna Çerçevesi Yapımı

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30 Kasım 2009
  Mesajlar
  7

  Plastik Boru ile Ayna Çerçevesi Yapımı

  Bu projede plastik su boruları ile aynalara dekoratif , şık görünümlü çerçeve yapabilirsiniz.Sadece bir kaç adımla yapabileceğiniz bu proje ile odanızın-salonunuzun görünümünü çok daha güzelleştirebilirsiniz.
  Gerekli Malzemeler:
  • Plastik su borusu(2 adet)
  • Silikon tabancası
  • Yuvarlak ayna
  • Plastik boru testeresi


  Projeye başlamadan önce, plastik borularımızı nereden bulacağız diyorsanız , su tesisatçılarından temin edebilirsiniz.Ve dilediğiniz kalınlıkta da kestirebilirseniz.Eğer kestiremezseniz de sorun değil.Boru testeresi veya keskin bir bıçak kullanarak rahatça kesebilirsiniz.Yalnız keserken dikkat etmeniz gereken , hepsini eşit ölçülerde kesmenizdir.Boruların üzerindeki yazılar görünümü bozar diye dert etmenize gerek yok.Çünkü kestiğiniz halkaları birbirlerine kenarlarından yapıştıracağınız için yazılar görünmeyecek bile.


  Kestiğimiz halkaları aynanın arkasına çerçeve olacak şekilde resimdeki gibi diziyoruz.Ve birbirlerine silikon tabancası kullanarak yapıştırıyoruz.

  Halkaları yapıştırdığımız gibi tamamını da resimdeki gibi aynanın arka kısmına silikon yardımıyla yapıştırıyoruz.


  Tüm işlemleri tamamladıysanız projeniz hazır demektir.Eğer ayna ile ilgili sorun yaşarsanız çevrenizdeki aynacılardan destek alabilirsiniz.Artık aynanızı evinizin istediğiniz kısmına takıp evinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.


 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30 Kasım 2009
  Mesajlar
  7
  Mum Isıtıcılı Kupa Yapımı

  Kitap okurken, ders çalışırken, bilgisayar başında oyun oynarken sıcak içeceklerimizi genelde unuturuz ve buz gibi olup üşürler İşte bu probleme çözüm yolu bulmak için geliştirilen resimde görüldüğü gibi bir “Mum Isıtıcılı Kupa” yapmak istiyorsanız
  ısıtıcılı kupa yapımı

  Proje için gerekli malzeme ve araçlar:

  27 mm kalınlığında tahta.
  12 mm kalınlığında alüminyum çubuk.
  10 mm kalınlığında alüminyum kalınlığında levha.
  4 tane 4 mm vida.
  Matkap ve ucu (3,5 mm, 12 mm, 39 mm)
  Zımpara kağıdı.
  Arı balmumu.
  Oyma testeresi.

  mumlu ısıtıcı kupa yapımı

  Tahta üzerine 10 cm çapında bir kare çizin. Kare içinden köşelere çapraz çekin.
  mumlu ısıtıcı kupa nasıl yapılır?

  Her köşeden 2 cm boyutlarında ve 12 mm matkap ucu ile 1 cm’lik bir delik açın.

  Alanın ortasına 39 mm matkap ucu ile 1 cm’lik delik deliyoruz. İsteğe bağlı olarak kullanacağınız mumların çapına göre delik açabilirsiniz.
  proje örnekleri

  Nalburdan hazır olarak temin edebileceğimiz gibi kendimizde testere yardımıyla resimde görüldüğü gibi 5 cm uzunluğunda dört adet alüminyum çubuk temin ediyoruz.
  proje yapalım

  Çubuklara 3,5 mm delik açıyoruz.
  nasıl yapılır?

  10 cm alüminyum levhamıza 10 cm çapraz çiziyoruz. her köşeden 2 cm boyutlarında ve 3,5 mm matkap ucu kullanarak delik açıyoruz.
  teknoloji ve tasarım dersi projeleri

  Zımpara ve balmumu ile resimde görüldüğü gibi tahta parçamızı hazırlıyoruz.
  yapım kuşağı projeleri

  Tahta ile açılan deliklere çubukları vidalıyoruz. Vida 4 mm olup önceden delinmiş deliklere göre biraz büyük olduğu için biraz güç kullanarak sağlam bir montaj gerçekleştirebilirsiniz.
  fen projeleri

  Vee işte artık bittiii… Kolay gelsin arkadaşlar… teknop[a]rs
  basit proje örnekleri

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30 Kasım 2009
  Mesajlar
  7
  Hareket Dedektörlü Otomatik Suluk Yapımı

  Arkadaşlar bu yazımızda sadık dostlarımız için otomatik harekete duyarlı suluk yapımını paylaşacağız.

  Hareket Dedektörü:

  Arkadaşlar piyasada 40-300 tl arası kalitesine göre hareket sensörleri mevcut. Elektrik Market sitesinden temin edebileceğiniz kesenize uygun sensörler mevcut.
  hareket sensörü nasıl yapılır?

  Hepsi burada internet sitesi ile pet shop dükkanlarında farklı türlerde otomatik hayvan suluğu mevcut. Zevkinize göre seçtiğiniz suluğa göre PIR sensörümüzün elektronik devre tasarım ve birleştirme işlemine geçebiliriz.

  otomatik hayvan suluğu nasıl yapılır?

  Elektronik Tasarım

  PIR sensörün devre kartını kutu içerisinden çıkartıyoruz.
  hareket dedektörlü otomatik suluk nasıl yapılır?

  Elektronik tasarım kısmını oluşturmak için aşağıda görülen devre şeması kurulur. Devrede DP-003A PIR devre kartı. LM7805 regüle devre kısmı. AQH 2213 ise Röle kısmını oluşturmaktadır.
  Suluk orjinal kutusunda geldiğinde 12 volt AC trafo ile çalışır. PIR sensör devresi ise DC akımla çalışır. AC gerilimi DC gerilime çevirmek için köprü doğrultucu devre kullanılır. Pompanın çalışması için 12 v 7805 regülatör devresi ile 5 V dönüştürülür.

  hayvanlar için otomatik suluk yapımı

  Yukarıdaki devrenin bread board üzerine kurulmuş şekli aşağıda bulunan resimdeki gibidir. Kırmızı ve beyaz kablolar pompa güç bağlantı kabloları.
  kediler için suluk yapımı

  Güç Bağlantı Kısmı

  Suluk ile beraber gelen MOLEX KK konnektörümüzü adaptörümüzün ucuna lehimliyoruz. Arkadaşlar isterseniz konnektör kullanmadan direkt kablo uçlarını lehim yapabilirsiniz. Ancak kullanım kolaylığı sağlaması açısından bu aşamayı gerçekleştirmenizi editörlerimiz şiddetle tavsiye ediyor.
  nasıl yapılır?

  PIR bağlantısını sokete 3 adet bağlantı ucunu (+V, GND, OUTPUT) lehimleyerek gerçekleştiriyoruz.
  proje yapalım

  Pompa ile PIR dedöktörünün konnektör uçlarını birleştirip işlemi tamamlıyoruz.
  teknoloji ve tasarım dersi projeleri

  Pompa ile dedektör arasında bağlantıyı sağlayan elektronik devrenin delikli pertinaks üzerine malzeme yerleşimi aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir. Muslukların şekillerine göre değişik şekillerde devre bağlantı şema ve yerleşimi yapabilirsiniz.

  fen ve teknoloji dersi projeleri

  İşlem bitti arkadaşlar. Hepinize kolay gelsin.. cyborgte[a]m

  yapım kuşağı projeleri


 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30 Kasım 2009
  Mesajlar
  7
  Konserve Kutu ile Mumluk Yapımı

  Evinizde kullanmadığınız,boş konserve kutuları varsa bunları çöpe atmak yerine çok şık ve güzel görünümlü bir mumluk yapabilirsiniz.Birkaç basit adımla tamamlayabileceğiniz bu projeyi yaptığınızda aynı zamanda geri dönüşüme de katkı sağlamış olacaksınız.Şimdi projenin yapımı için

  Gerekli Malzemeler:
  • Konserve Kutusu
  • Çekiç
  • Çivi


  İlk olarak konserve kutumuzun teneke olduğu için kesici olabileceğini,dikkat etmezsek herhangi bir yerimizi kesebileceğimizi de göz önünde bulundurarak projeyi dikkatli bir şekilde yapmamız gerektiğini belirtelim ve projeye öyle başlayalım.


  Şimdi çekici ve çiviyi elimize alıp teneke kutumuzun üzerine resimdeki gibi koyuyoruz ve teneke üzerinde istediğimiz yerlerde delikler açıyoruz.

  Ancak bu delikleri açarken bir desen şeklinde veya güzel bir şekil çizersek projemiz daha şık ve daha güzel görünüme sahip olacaktır.

  Delikleri açtıktan sonra konserve kutumuzun üst kısmını açıp içine mumumuzu yerleştiriyoruz.Ve mumumuzu yakıp projemizi bitiriyoruz.

  Ve daha değişik desenli mumluk.Siz de kendi projenize bu veya bu gibi bir çok desenler yapabilirsiniz.
  Cep Telefonu İçin Direksiyon Yapımı

  Dünyada artık yaygıın olarak kullanılan dokunmatik telefonlar,hareket ivmesine sahip telefonlar ,tabletler vb. gibi teknolojik aletler için tasarlanmış güzel ve kullanışlı bir proje yaparak oynadığınız oyunlardan daha fazla zevk alabilirsiniz.Özellikle araba yarışları için tasarlanmış bu projeyi yaptığınızda oyununuzu daha iyi oynar , daha çok eğlenirsiniz.Projenin yapımı için

  İlk olarak direksiyonumuzun planını kağıt üzerine çiziyoruz.Çizerken telefonumuzu kağıdı üzerine koyup telefonumuzun boyutlarına göre olmasını sağlıyoruz.
  Sonra direksiyonumuzun çizimini tamamlıyoruz.
  Bu çizimimizi tahta üzerine aynı şekilde iki ayrı tahtaya çiziyoruz.Birinci tahtaya aynı planı çizip kesiyoruz.İkinci tahtaya telefon kısmını çizmiyoruz.İkinci tahta alt kısımda kalacağı için telefon kısmını kesmiyoruz.

  Sonra bu çizdiğimiz bu iki tahtadan telefon kısmını kesmediğimiz tahtayı alta diğerini de üste gelecek şekilde koyuyoruz.Ve tutkal yardımıyla birbirlerine yapıştırıyoruz.Bu kuruyana kadar resimdeki gibi mandallar yardımıyla tam olarak yapışmasını sağlıyoruz.
  Yapıştırma işlemi tamamlandıktan sonra zımpara yardımıyla direksiyonumuzun keskin olan kısımlarını düzeltiyoruz.Ve temizliyoruz.

  Şimdi telefonumuzun konulacağı yere telefonun ses çıkış yerine göre delik açıyoruz.Üst kısımlara da ikişer tane delik açıyoruz.Bu açtığımız ikişer delikleri telefonumuzun düşmesini engellemek için kullanacağız.
  Şimdi direksiyonumuzu daha gerçekçi yapmak için boyama kısmına geldik.Direksiyonumuzun resimdeki gibi parlak olmasını istiyorsak ilk önce boya ile boyayacağız, sonra zımpara ile parlatacağız,sonra tekrardan boyayacağız.Ve bu şekilde direksiyonumuzun daha gerçekçi olmasını sağlamış oluruz.

  Şimdi de telefonumuzun çizilmesini engellemek için ve takıp çıkarırken sorun çıkmaması için direksiyonumuza resimdeki gibi karton yapıştırıyoruz.

  Sonra kartonun üzerinden kumaş veya vb. malzeme yapıştırıyoruz.

  Şimdi de direksiyonumuzu daha gerçekçi ve daha güzel yapmak için lastik,ip vb. gibi malzemeleri kullanarak resimdeki gibi direksiyonumuzu güzelleştiriyoruz.
  Direksiyonun arkadan görünüşü bu şekilde olacaktır.
  Resimdeki gibi sünger vb. malzemeyi telefonumuzun direksiyondan düşmesini engellemek için kullanacağız.

  Bu süngerimizin delikleri arasından resimdeki gibi lastik veya toka geçiriyoruz.

  Ve sonra kablo veya tel gibi malzeme kullanarak resimdeki şekli yapıyoruz.

  Ve bu süngerimizi de resimdeki gibi direksiyonumuzun deliklerinden geçiriyoruz.

  Direksiyonun sol kısmına yaptığımız yukarıdaki işlemleri aynı şekilde sağ kısma da yapıyoruz.


  Ve sağ tarafı da tamamlayarak telefonumuzun direksiyondan düşmesini engellemiş olduk.

  Ve projemizi tamamlamış bulunuyoruz.Artık oyunlarımızı daha rahat ve daha güzel oynayabiliriz.
  Plastik Çatal-Kaşık ile Saat Yapımı

  Kullanılmış veya kullanılmamış plastik kaşık ve plastik çatalları değerlendirmenin en iyi yolu olarak düşündüğümüz bu proje ile atık malzemelerin değerlendirilmesine katkı sağlamış olduk.Siz de plastik kaşık ve çatallarınızı çöpe atmak yerine bir duvar saati yapabilirsiniz.Yapımını bir kaç adımla tamamlayabileceğiniz gibi yapımı bir o kadar da basittir.Projenin yapımı için

  Gerekli Malzemeler:
  • 6 Adet plastik kaşık
  • 6 Adet plastik çatal
  • Saat mekanizması
  • Kare şeklinde plastik


  Şimdi bizim projemizdeki kaşık ve çatallar kullanılmış olduğu için bunları yıkıyoruz.Tabi sizinki temiz ise yıkamanıza gerek yok.  Şimdi plastik levha üzerine pergel veya vb. şeyler yardımıyla bir daire çiziyoruz.Bizim çizdiğimiz dairenin çapı 12 cm. dir.Çizdiğimiz bu dairenin merkez noktasını belirliyoruz.Ve çizdiğimiz bu daireyi makas veya vvb. şeyler yardımıyla resimdeki gibi kesiyoruz.  Dairenin üzerinde belirlemiş olduğumuz merkez noktayı matkap veya başka bir alet yardımıyla deliyoruz.


  Şimdi kestiğimiz daire üzerine cetvel yardımıyla saat başlarının yerlerini işaretliyoruz.Ve dairemizi ve kaşık-çatallarımızı dilediğimiz renklere boyayarak saatimizin daha şık gözükmesini sağlıyoruz.Ondan sonra yapıştırıcı kullanarak kaşık ve çatallarımızı saatimize resimdeki gibi yapıştırıyoruz.

  Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra saatimiz hazır demektir.Artık saatiniz kendiniz yaptığınız için daha kıymetli olacak ve gözünüze daha güzel gözükecektir.

  Farklı tasarımlarda yapılmış saat örneklerini buradan görebilirsiniz.
  Cep Telefonu Kumandalı Robot Yapımı

  Cep telefonu üzerinden kontrol edebileceğiniz bir robot yapmak ister misiniz? Son dönemlerde özellikle bu sorunun cevabı çoğunlukla EVET ama NASIL? Bu yazımızda Nokia 1100 cep telefonu ile ATMEGA 16 Mikrodenetleyicisi kullanılarak yapılan Uzaktan Kontrol Edilen Robot Yapımı paylaşacağız. Ayrıntılar için
  Cep telefonu kontrollü robot yapımı

  Geleneksel olarak kablosuz kontrol edilen robotlar RF devreler kullanılarak gerçekleştirildiği için; sınırlı çalışma aralığı, sınırlı frekans aralığı ve sınırlı kontrol sakıncaları gibi dezavantajlara sahip olmaktadır. Mikrokontroller kullanılarak yapılan gelişmiş sistemlerde bu problemlerin çoğu giderilmiştir.
  Sistemin blok diyagramını inceleyerek işe başlayalım. Burada önemli olan çalışma mantığını kavramak. Mantığı kavradıktan sonra devreler zaten hazır bize kalan; malzemeleri temin etmek, baskı devre çıkartmak ve devre montaj işlemi.
  İlk olarak cep telefonunda gelen sinyallerin alınması ve çözülmesi gerekecek. Çözülen sinyaller mikrokontrol ünitesi vasıtasıyla kontrol edilmek istenen çıkış ünitesine (motor, su motoru vb.) gönderilecektir.
  Cep telefonu ile kumanda edilen robot yapımı

  Sistemin çalışması: Robot kontrolü için cep telefonun takılı olduğu robota diğer telefondan çağrı yapılması gerekir. Robota bağlı cep telefonu “otomatik cevaplama modunda” tutulur. Çağrı alındıktan sonra aşağıda belirtilen tuşlar ile yönlendirme yapılır.
  2=ileri
  4=sol
  6=sağ
  8=geri
  5=dur
  Otomatik Çağrı yapılıp belirtilen düğmelere basıldığında robot DTMF (Çift Tonlu Çoklu Frekans) sesi algılar (bu sesler bir kulaklık ile devreyi besler) ve MT8870 yardımıyla kurulan kod çözücü devresinde çözülür. ATMEGA16 denetleyicisi ile kurulan devre yardımıyla işlenir. Çözülen ve işelenen DTMF sinyalleri L293 entegresi ile kurulan kontrol devresiyle motorları kontrol eder. DTMF cep telefonundan basılan her tuşa özel bir frekans (iki separatetones oluşan) atar. DTMF encoder tarafından üretilen sinyali 1336 Hz ve 770 Hz ekleyerek oluşan bir ses dalgasını 5 tuşuna basılarak farklı frekanslarda, yani iki sinüs (kosinüs) dalgalarının genliklerini, gerçek zamanlı olarak göndereceğiz.
  DTMF sisteminde sesler ve karşılıkları Tablo I de gösterilmiştir.
  DEVRE ELEMANLARI

  IC1 – MT8870 DTMF kod çözücü
  IC2 – ATMEGA16 AVR mikro
  IC3 – L293D motor sürücü
  IC4 – 74LS04 NOT kapısı
  D1 – 1N4007 doğrultucu diyot
  R1, R2 – 100-kilo-ohm
  R3 – 330-kilo-ohm
  R4-R8 – 10-kilo-ohm
  C1 – 0.47***956;F seramik diski
  C2, C3, C5, C6 – 22pF seramik diski
  C4 – 0.1***956;F seramik diski
  XTAL1 – 3.57MHz kristal
  XTAL2 – 12 MHz kristal
  S1 – Push-to-on anahtarı
  M1, M2 – 6V, 50 rpm redüktörlü DC motor
  Batt. – 6V, 4.5Ah pil

  CEP TELEFONU KUMANDALI ROBOT YAPIM DEVRESİ PCB DÜZENİ


  uzaktan kablosuz kontrol edilen robot baskı devre şeması

  elektronik projeler

  CEP TELEFONU KUMANDALI ROBOT YAPIM DEVRESİ MALZEME YERLEŞİM PCB DÜZENİ


  YAZILIM AÇIKLAMA

  Yazılım ‘C’ dilinde yazılmış ve CodeVision AVR ‘C’ derleyicisi kullanılarak derlenmiş. ATMEGA16 için özel olarak tanımlanan kayıt adını aynı zamanda değişken olarak bildirmek gerekir. Bir çıkış olarak girdi ve liman olarak D portunu ayarlayın. Program ‘while ‘ döngüsü ile sonsuza kadar sürecek. ‘While ‘ döngüsü altında, port okuma ve ‘anahtar’ girişi test edin. İlgili veri veri alınan ve test sonunda çıkan veri D portuna çıkacak.
  Proje rapor dosyası, yazılım ve hex kodunu BURADAN indirebilirsiniz.
  ROBOT KISMI

  uzaktan kontrol edilen robot yapımı

  Herhangi bir robot gövdesi oluşturabilirsiniz. Dört tekerden çekişli iki çekişliden daha fazla tork ve kontrol sağlayacaktır. İki teker çekişli yapımıda daha kolaydır. resimde görüen modelse 10*18 cm2 parax levhadır. Motorlar bu tabakanın altına sabitlenir ve devre levha üstüne sıkıca yapıştırılır. Ayrıca bir cep telefonu da levha üzerine montaj edilmiştir.
  Aşağıdaki resimde ise dört çeker bir sistem görüyorsunuz. Bir tarafta iki adet motor pararel olarak kontrol edilmektedir. yani tek bir L293D IC sürücü ile sürebilirsiniz.
  uzaktan kablosuz kontrol edilen robot yapımı

  SİSTEMİN ÇALIŞMA VİDEOSU


  Arkadaşlar ayrıca teknolojidersi.com sitesinde Telefonla Evdeki cihazları Uzaktan Kontrol Etme yazısında türkçe ve daha ayrıntılı bilgiler mevcut.

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •