YÖRESEL KIYAFETLERLE KATILIM SAĞLANMALI
Newroz Kutlamalarının startının verileceği Yüksekova***8217;da belediye ve BDP İlçe Örgütü tarafından sürdürülen çalışmalarla ilgili gelinen aşamanın anlatıldığı toplantıda BDP Genel Saymanı Salih Yıldız kutlamalar için Yüksekova Kaymakamlığı***8217;ndan gerekli izinin alındığını söyledi. Yüksekova***8217;daki toplu taşıma esnafına çağrıda bulunan Yıldız Newroz günü halktan ücret alınmamasını istedi. Herkesin gönüllülük esasına göre davranması gerektiğinin altını çizen Yıldız katılımcıların da yöresel kıyafetler ile Newroz alanına gelmesi gerektiğini belirtti.
Yıldız***8217;ın ardından söz alan Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin ise hazırlıkların en geç iki gün içinde son bulacağını belirtirken, köylerdeki vatandaşların Newroz alanına rahatlıkla gelebilmeleri için de toplu taşıma esnafıyla görüşmelerin sürdüğünü belirtti.
BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ise Kürdistan***8217;ın dört parçasından Yüksekova***8217;daki Newroz kutlamalarına katılımın olacağını ve Yüksekova***8217;da bu yılki Newroz***8217;un coşkusunun bütün Kürdistan illerine yayılacağını belirtti.
Konuşmların ardından Tertip Komitesi Newroz***8217;da alınacak güvenlik önlemleri ile ilgili basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.
Bu arada BDP Yüksekova İlçe Örgütü tarafından şehir merkezine ***8216;em bı germahiyâ rojê Newroza gelê xwe piroz dıkın***8217; pankartı asıldı.Bizim Ertoşi aşiret diliyle ertoşi kıyafetleri newrozda ilk sırada yer
alan kıyafetlerdir Uzun bir tane süslü fistan egal kesk sor zer qufikBuyrun yöresel kıyafetler newroz kıyafet modelleri