Şehribana Kurdi:
Şehribana Kurdi 1973 yılında İzmir de memur bir ailenin büyük çocuğu olarak dünya’ya geldi. Babası devlet memuru olduğu için Metropola taşınmak zorunda kaldılar.

Şehriban hanımın babası Mardin’in Kızıltepe ilçesinin Xursa navê köyündendir. Annesi ise Diyarbakır Çınar ilçesindendir Şehriban hanım, Ömeriyan aşiretinden olup, Ömeriyan Aşireti bölgenin en önemli Aşiretlerinden olup, bu aşiretin içinden Muradê Kinê gibi tarihe mal olmuş bir cok sanatçı çıkmıştır. Bölge olarak da tarihi bir yere sahip olan Mardin sanat ve kültür olarak da çok zengin bir konumdadır.
Şehribana Kurdi 1983 yılında İzmir’de yapılan bir ses yarışmasında yaklaşık 32 kişinin arasında birinci oldu. Bu yarışma Halk Müziği dalında idi ve Şehriban hanım „Ben doğarken ağlamışım“ adlı şarkıyı okuyarak birinci olmuştu.
Şehriban Hanım, 1987’de okulda ve aile içi eğlencelerde şarkı söylemeye başlamıştır. Profesyonel anlamda da 1991 yılında sanat dünyasına adım atmıştır ve ilk kaseti olan „Ez Keçim keça kurdame“ yani „ben bir kürt kızıyım“ isimli eseri ile büyük bir çıkış yaptı. Yalınız bu eserinden bir yıl önce profesyonel hocalardan şan dersleri(ses kulanımı) aldı ve gırtlağını ustaca kullanmayı öğrendi.
O yıllarda Türkiye de yaşayan Kürtlerin dili yasaklanmıştı. Aynı zamanda birçok kürt sanatçısı kaset çıkarmaya başlamışlardı. Ama kısa zamanda Şehribana Kurdi’nin namı ve sesi Türkiye sınırlarını aştı. Hatta Azeri, Türk ve Arapların içinde de dinlenmeye başlandı. Bu da doğal bir şeydi, çünkü Şehriban hanım çok güzel bir sese sahipti ve bu nedenle çok iyi bir şekilde sanat hayatına atıldı. 1992 yılında „Sorgulamın“ yani „Kırmızı gülüm“ ve 1993 yılında da „Yek, du, se“ yani „Bir, iki, üç“ isimli üçüncü kasetini ve 1994 yılında da Almanya’da „Em hatın“ yani „Biz geldik“ isimli 4. kasetini çıkardı ve büyük kitleler tarafında büyük ilgi ile karşılandı.
Şehriban hanım hem ailevi hemde sanat yaşamında çok disiplinli olup, çocuklarını temiz, ahlaklı ve topluma yararlı çocuklar olarak yetiştirmeye özen gösterir. Sanatında da „Bir sanatçi şayet klasik bir parçayı okuyacaksa o şarkının hakkını vermelidir, şayet hakkını vermeyecekse okumamalıdır“ görüşünü savunur. Şehriban hanım, „Ben dinine bağlı inançlı bir insanım. Allah’ü teala bana güzel bir ses vermiş. Bende sesimle mazlum halkımın en insani hakları olan özgür bir yaşam için mücadele ediyorum“.
Şehribana Kurdi son kaset ve cd’si olan „Barış, Yekiti“ ile büyük hoca M.Dilşad Said güzel çalışmasıyla çok ayrı ve yeni bir çalışmadır.Bu eserin kürt müziğinde bir ilk olduğu inancındayız.
Şehriban hanım ahlaklı ve halkının prensiplerine olan kişiliği ile halkının aradında onurlu bir yer edinmiştir. Son çalışmasında; Hasan Cıziri, Meryem Xan, Kewis Ağa ve Hesen Zirek’i ölümsüz kürt sanatçıları da saygı ile anmaktadır.
Şehriban hanım dört çocuk annesidir. Çocukları: Piroz, Navdar Rojhat, Raperin Hevi ve Narin. Üç kiz ve bir oğlan. Şehriban hanım eşi Fatih(Şêrge) ve çocukları ile beraber 1994 yılından beri Almanya’da yaşamaktadır.