"Şehitlik; kavraması ve gereklerinin yerine getirilmesi en zor olan bir kavramdır. Şehidi anlamak, şehide hakkını vermek, şehidin vasiyetine göre yaşamak bir devrimcinin en temel ve başta ele alması gereken görev ve sorumluluğu olduğu gibi, bunu egemen kılmak, onun savaşımını kesin vermek, bağlılığın en vazgeçilmez bir gereğidir."
"Ceza kanunun 125.maddesinde cezalandırılmamla birlikte tarihin ahlaki ve siyasi açidan beraatinin kesin olduğuna inancımı belirtiyor, Demokratik Cumhuriyet’e onurlu ve adil bir barış için hizmette bulunmayı en yüce erdem, fazilet olarak selamlıyor, saygılarımı sunuyorum."
"PKK sonu gelmemiş bir roman, bir şiir, bir turku. Gün ışığına çıkan çiçektir, yaşama duruştur, doğanın renge renkliğine açılışıdır, bütün yaşam damarlarına kan verilmesidir. Yaşama yürüyen kanın partisidir. Diriliş için doğasında bir şey varsa onun yeşillenmeye, çiçekleşmeye açma girişimidir. "
" Benim idama karşı tavrım, Sokrates`in olgunlaşmış tavrıdır "
"Karşılıklı bir birimizi affedelim. Affetmek de değil karşılıklı yanlışlarımızı ortaya çıkarıp, itiraf edip, gerçekleri ortaya çıkaralım. Uzlaşma ancak bu şekilde olur"
"Şerefli bir ölüm yaşamanın en güzel ifadesidir."
"Ruhunu satmama, bütün renkleri, bütün sesleri bir sanatkar inceligiyle hissetme, anlam verme benim için önemlidir..."

“ Sehitlerimizin her biri bir parça vatan, her biri bir kahraman...onlar, özgür Kürdistan’in vatanin çiçekleridir...Onlar, yeni özgür toplumda bir gül gibi dipdiri yasayacak, kipkizil bir gül gibi toplumun her bir kösesini süsleyecek ve özgürlük atesinin sürekli aydinlatan alevleri olacaklar...”

“Büyük hedef sahibi olmak için büyük ruhunuz olmali. Ruhunuz büyük duyacak. Özgürlügü duyacak, topragi duyacak...”

“Uygarliksal ilerlemeyi her zaman hayranlikla karsilayamiyorum. Bunun içinde birçok kirin, insanliga karsit gelismelerin oldugunu görüyorum. Ve bu tuzaga düsmemek için ilkel kalmayi, en azindan birçok yanimla ilkel olmayi tercih ediyorum. Ilkellikten vazgeçmenin büyük bir tehlike olacagini düsünüyorum. Bütünüyle güncel olmak, bana göre önemli oranda insan olmaktan vazgeçmektir...”
“Dagda yasamanin kurallari oldugu gibi, güllerle, gül bahçesinde dogru yasamanin da kurallari vardir. Güller en kizgin savasin verildigi yerde güzel biterler. Savasin olmadigi yerde harabeler, harabenin oldugu yerde güller bitmez. Gül savasi ister, savas gül ister. Her büyük savasçinin oldugu yerde gül bahçeleri biter. ”

“Tarihte binlerce adsiz Sehidi ve niçin son nefesini verdiklerini söyleyemeyecek durumda olanlarin son sözlerini söylemek istedim. Dilsiz birakilan, nerden, nasil vuruldugu, çaresizlige mahkum kilindigi bile belli oymayan bir halkin, tarihin en eski ama ihanete en çok ugramis halkinin gerçegini, çigiliklarini yansitmak istedim. ”
‘‘Tarih günümüzde gizli ve biz tarihin baslangicinda gizliyiz"
‘‘Sosyalizmde israr insan olmakta isrardir"
‘‘Tarihi anlamak, günümüzü anlamaktir"
‘‘Sehitlerimiz bütün caglarin özünü günümüze getiren tasiyicilardir"
‘‘Devrimci eylem, tarihi düzelten eylemdir"
‘‘Tarih bir yasam bilincidir, suurudur"
‘‘Bana göre tarih, hala yasanmasi gereken bir yastadir"
‘‘Gerçek cesaret, baris kisiligini gelistirmektir, gücü olanlar bunu yapabilir"
‘‘Her sey baris ve demokratik bir gelecek için"
‘‘Tarih ve gelenek neyse, günümüz ve gelecek odur"
‘‘Gelecegi kazanmak, olumsuz tarihi mirastan çikarmakla mümkündür"
"Kendinizi satmayin, kendinizi çok ozgur kilin çok guzel kilin, sizden ilham alinsin."
"Bir degil binler sizi sevsin."
"Aslinda egitim bir terbiyedir bu halki buyuk terbiyesizler haline kim getirmis."
"Bana kendini yakin hisetmek demek, nekadar basarirsaniz o kadar yeriniz var demektir, ne kadar emek sahibiyseniz o kadar anlaminiz, ne kadar estetikseniz o kadar hayranligim olur demektir."


Abdullah Öcalan